Sigara yasağı komedisi, Posta, 11.11.2007

Sigara yasağı komedisiPosta, 11.11.2007,

Posta, 11.11.2007, Erdoğan AKTAŞ

Bir tiryaki olarak, sigara yasağının genişletilmesini ve kamuya açık mekanlarda tamamen yasaklanmasını hararetle destekliyorum. Tıpkı Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi, yasak çok katı bir şekilde uygulanmalı ve asla taviz verilmemeli. Geç bile kalınıldı.

Yasanın çıktığına sevinirken iki tuhaf açıklama geldi. Birincisi Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’den. Bakan Şahin, “Vatandaşın elinden tutacağı bir tek sigarası kaldı. Ona fazla müdahale edilmemesi gerekir” diyor. Bir bakan nasıl olur da böyle konuşur, anlayamadım. Çünkü, “Vatandaşın elinden tutacağı bir tek sigarasının kalmış olmasının” sorumlusu kim acaba? Komik değil mi?

İkincisi de TBMM Adalet komisyonu Başkanı Hakkı Köylü’nün açıklaması. Köylü, yasakla ilgili teknik bir çalışma başlattıklarını çünkü hastane ve ibadethane bahçelerinde insanlara “Sigara içmeyin” demenin çok zor olduğunu söylemiş.

Oysa tam da buralarda içilmemesi gerekmiyor mu zaten? İbadethanelerde içilmesin ki, cenaze namazı daha da yaklaşmasın. Hastane bahçelerinde içilmesin ki, bir süre sonra sigaradan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle, bahçesinde gezilen hastaneye yatılmak zorunda kalmasın.

Komik değil mi?