Sigaraya Karşı Toplum Olarak Mücadele,Ortadoğu

Sigaraya Karşı Toplum Olarak MücadeleOrtadoğu, 10.11.2007,

http://www.ortadogugazetesi.net/makale_goster.asp?yazid=21&id=4339
Ortadoğu, 10.11.2007, Necdet B. SİVASLI

Sigaraya karşı toplum olarak ciddi şekilde mücadele edilmesi gerektiğini yıllardır yazıyoruz. Nitekim, Meclis'in bu konuya el atmasını da memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü, gelişmiş toplumlar sigara illetinden kurtulabilmek için çok büyük yasaklar getiriyorlar. Yaptırımlar uyguluyorlar, cezalar veriyorlar. Bunun caydırıcılığını da görüyoruz.

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda ele alınıp kabul edilen sigara yasağı ile ilgili maddelerin uygulanmaya başlaması ile bizde de sigaraya karşı milletçe bir mücadelenin başlayacağı inancındayız. Çünkü, yasaklar caydırıcı olacak, sigara tüketimi azalacak, kamuoyu baskısı artacaktır. 

Yasalar ne getirecek? Kamu hizmet binalarının ,koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel kişilere ait olan binaların, kapalı alanlarında sigara içilemeyecek. Taksi hizmeti verenler de dahil olmak üzere, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında da sigara içme yasağı uygulanacak.

TOPYEKÜN MÜCADELE

Sigaranın sağlığa ve çevreye verdiği zararları hepimiz biliyoruz. İnsanları öldüren, çocuklarımızı zehirleyen, çevreye büyük zarar veren bu illetten kurtulabilmek için, millet olarak, toplum olarak topyekün mücadele içinde olmamız gerekiyor. Getirilen yasaklara uymamız yanında, uymayanları uyarmak da bizim görevimiz olmalıdır.

Getirilen yasalara sahip çıktığımız süre içinde ancak başarıyı yakalayabiliriz. Bunun için de toplumda bu bilinci oluşturmak, kötü alışkanlıklara karşı mücadele azmini aşılamak hepimizin asli görevi olmalıdır. Medyanın da bu görevini eksiksiz olarak yapması gerektiğini düşünüyoruz. Hatta okullarda bile bu konuda özel eğitimlere ağırlık verilmesi yararlı olacaktır.

Yıllar öncesinde Ankara Gazeteciler Cemiyeti olarak Fransa ve İtalya'ya bir grup gazeteci ile seyahat etmiştik. Fransa'da Cannes yakınlarında bir otelde konakladık. Otele yakın üç katlı bir restoranda da akşam yemeği yedik. 40 kişiye yakın bir grup olduğumuz için bizi ikinci kattaki özel restorana aldılar. Bu katta sadece özel gruplara yemek veriliyordu, başka müşteri alınmıyordu.

Burada sigara içen arkadaşlarımız hemen sigaralarını yaktılar. Lokanta garsonları arkadaşlarımızı uyarmak durumunda kaldı. Sigara içilmeme yasağını hatırlattılar. Ancak arkadaşlarımız Burada bizden başka kimse yok. Rahatsız olacak müşterileriniz de yok. Sigara içeriz dediler. Bize göre de gereksiz bir tartışma yaratıldı.

Ancak, restoran yetkilileri, sigara yasağının uygulandığını, eğer sigara içmeye devam edilirse servis yapamayacaklarını ilettiler. Hatta daha da ileri gidip, dilersek, yemeğimizi başka bir restoranda yiyebileceğimiz de hatırlattılar. Daha sonra sigaralar söndü, yemeğimiz de yedik.

Bunu niye yazıyoruz? Yemek yediğimiz restoranın yetkilileri, ülkelerinde çıkan yasağı uyguluyorlar. Yasalara sahip çıkıyorlar. Bir defa olsun, müşteri kaçmasın bir şey olmaz anlayışından uzak kalıyorlar. Biz de bu anlayışın oturması gerekiyor. Onun için bu konuda medyaya da çok önemli görevlerin düştüğünü unutmayalım.

 YASA HEMEN ÇIKMALI

Meclis'in ,sigaranın kamuya açık yerlerde içilmesini neredeyse imkansız hale getirecek yasayı hiç zaman yitirmeden çıkarması gerekiyor. Bütün dünyada zaten sigara aleyhinde büyük kampanyalar yapılıyor. Her millet, bu illetten kurtulabilmenin yollarını arıyor. Türkiye, bu konuda geride kalmamalıdır. Bu nedenle de sabırsızlıkla beklenen yasa Meclis'ten hemen çıkarılmalıdır.

Hiç kuşkusuz sigara tüketiminin azalması, ülke ekonomisine de katkıda bulunacaktır. Yabancı sigara ithaline az mı para veriliyor? Hem sağlığımızı, hem çevremizi, hem de paramızı kurtarma yönünden sigara yasağının öneminin küçümsenmemesi gerekiyor. Millet olarak buna katkıda bulunabilmek için de topyekün mücadele hazır olmalıyız.

Biz, Meclis'ten çıkacak yasanın, sigaraya karşı çok büyük bir caydırıcılık niteliği taşıyacağına inanıyoruz. Bunun için de çıkacak yasayı destekliyoruz. Kamuoyunun da bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi ile bu mücadeleden millet olarak galip çıkacağımızdan da kuşku duymuyoruz.

Bu nedenle, Meclis'teki tüm siyasi partilerin çıkacak bu yasaya firesiz destek vermelerini bekliyoruz. Atılacak her olumlu adım, özellikle gençlerimizi bu kötü alışkanlıklardan koruyacak, çevre kirliliği azalacak, milli gelirimizdeki düşüş azalacaktır.