Sigara lobisi çok mu güçlü? Yenişafak 17.10.2007

Sigara lobisi çok mu güçlü?Yenişafak, 17.10.2007,

http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/?t=17.10.2007&y=ResulTosun
Yenişafak, 17.10.2007, Resul TOSUN, rtosun@yenisafak.com.tr

Evvelki hafta ANKA'nın servis ettiği bir haber vardı. “Bakanlık sigaraya savaş açtı” başlığını taşıyordu.

Sağlık Bakanlığı, toplumun genelini kapsayacak şekilde tütün, alkol kullanımı, meyve-sebzenin eksik tüketilmesi, fiziksel hareket yetersizliği, aşırı kilo, yüksek kan basıncı ve yüksek kolestrolden oluşan risklerle, kararlılıkla mücadele edileceğini açıkladı. “Bakanlık, İnsanımızın daha sağlıklı olması için 'Sağlıklı Hayat Programları'nı toplumumuza benimsetmekte kararlıyız” dedi

Tebrikler.

Bir defa altını kalın çizgilerle çizerek belirtmek gerekir ki Sağlık Bakanlığı bu hükümetin yüz akı icraatlarına imza atan başarılı bakanlıklardan biri olmuştur. Bakanın ibkası, bu bakımdan fevkalade isabetli bir tercih olmuştur.

Türkiye geçen 5 yıl içinde sağlıkta gerçek bir devrim yaşamış ve devrim niteliğindeki yenilikler halen devam etmektedir. Son olarak hastanelerde yatan hastalardan ilaçlarını temin etmeleri uygulamasının kaldırılması halk nezdinde inanılmaz olumlu tepkilere yol açmıştır. Aslında doğru olanı yapılmıştır, Yapılması gereken yapmıştır.

Sigarayla mücadele konusunda da bakanlığın bence atması gereken önemli bir başka adım daha vardır. Daha doğrusu bu adım geçen dönemde atılmış ve kadük kalmıştır.

Biliyorsunuz sigarayla ilgili 1997 yılında bir yasa çıkarılmış ama yasadaki eksiklik sebebiyle bir türlü uygulanamamıştır. Hastane, şehirlerarası otobüsler ve uçaklar gibi birkaç alanın dışında bu yasak uygulanmamakta, sigara içenler içmeyenleri zehirlemeye devam etmektedir.

Üstelik yasayı çıkaran meclisin genel kurul hariç her tarafında “sigara içilmez” levhalarının önünde fosur fosur sigara tüttürülmektedir.

Geçen dönemde milletvekili olarak meclise girdiğimde harekete geçtim.Hemen Ak Parti ve CHP'lilerden 154 imza toplayarak bu yasanın uygulanmasını talep ettim. Meclis başkanı da bunu memnuniyetle kabul etti ve ertesi gün meclis kulislerinde sigara içilen içilmeyen bölümler belirlendi. Fakat maalesef bu uygulamayı sigara içen vekiller beğenmediler ve söylediğim gibi genel kurul haricinde her tarafta sigara içildi. Meclis kulisleri öylesine yoğun bir sigara dumanına maruz kalıyordu ki biz sigara içmeyeler kulislerde zaruret olmadıkça oturamazdık.

Bununla birlikte mücadeleyi bırakmadık. Özellikle Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl bey, Kocaeli Milletvekili Nevzat Doğan bey ve bizlerin gayretleriyle sigara yasasını uygulanabilir hale sokmak için gerekli çalışmalar yapıldı. Teklif hazırlandı. Komisyonda görüşüldü. Muhalefetin de itirazı yoktu. Sadece bir sigara lobisi (!) vardı onlar sürekli bu yasayı engellemeye çalışıyorlardı. Buna rağmen komisyonda görüşüldü ve yasa şekillendirildi. Sadece genel kurula indirilmesi kaldı. Fakat teklif bir türlü genel kurula indirilmedi. Grup başkanvekillerine baskı yaptık maalesef geçiştirdiler.

Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet bey ve bizlerin özel gayretleriyle konuyu parti grubuna taşıdık. Başbakanın yönettiği basına kapalı bölümde bazı maddeler üzerinde bir müzakere yapıldı. Başbakan da genel kurula indirilmesi talimatı verdi. (Başbakan bu yasanın çıkmasını istiyordu çünkü eskiden beri sigarayla mücadele eden bir kişiliği vardı. Hatta başbakan milletvekillerine aday sıralamasında sigara içenlerle içmeyenlere de bakacağım diye ciddi uyarılar da yaptı!!!)

Buna rağmen yasa maalesef genel kurula indirilmedi. Sıradan yasalar indirilip görüşüldüğü halde bu yasa indirilmedi. İndirilmemesinin altında grup başkan vekillerinin ihmali mi yoksa sigara lobisinin baskısı mı vardı doğrusu biz çözemedik. Sağlık Komisyonu Başknı Cevdet Erdöl beyle birlikte çok uğraştık ama grup yönetimi başbakana rağmen aşılamadı.

Şimdi Sağlık Bakanlığından aynı yasa teklifini tekrar gündeme getirmesini bekliyoruz. Böylece sigaraya karşı başlattığı kampanya uygulanabilir bir yasa ile takviye edilmiş olur.

Geçen dönemde yasanın genel kurula indirilmemesi netice itibariyle sigara lobisine yaradı.

Bu dönem sigara lobisi aşılabilecek mi doğrusu merak ediyorum..