Sigaracıların meclis ablukası

Sigaracıların meclis ablukasıİnternethaber, 02.03.2006,

http://www.internethaber.com/author_article_detail.php?id=2685
İnternethaber, 2 Mart 2006 Behiç KILIÇ, behic@superonline.com

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Köksal Toptan ve hem Ak Parti'li, hem CHP'li üyeler şu sıralar çok sayıda doktor ve öteki ilgili bilim adamları tarafından, alacakları bir kararla ilgili olarak merakla yakından takip ediliyorlar. Bu çok değerli bilim adamları, Adalet Komisyonu'nun, ülkenin esenliğini ilgilendiren bir konuda alacağı kararın insafsız Tüccar teröstlerin çıkar uğruna yürüttükleri yanıltıcı lobi faaliyetlerinin etkisinde kalınmadan çıkmasını bekliyorlar.

Mesele şudur:

Komisyon şu sıralar sigara tüketimi ile ilgili bir konuda, önemli bir yasal düzenleme üzerine çalışıyor. Bu gelişme sonucu, her muassır ülkede olduğu gibi umuma açık, kapalı mekanlarda sigara içilmesi yasaklanacak...
Ancak bu çalışmanın üzerinde bir gölge var!..

Şu sıralar meclis koridorlarında elleri çantalı, şık giyimli adamlardolaşıyor..Adalet Komisyonu'nun AK Partili ve CHP'li üyeleri ile pek haşır neşir bir durumdalar!..Bu kişiler sigara firmalarının üst yöneticileri...Hadi daha açık belirtelim; Türkiye'deki sigara piyasasının hakimi yabancı patentli firmaların acentası olarak üretim yapan Koç ve Sabancı gibi devlerin görevlileri..Amaçları da komisyondan çıkması beklenen sigara yasağını delmek!..Taslakta, kapalı mekanlarda sigara içiminin tümüyle yasaklanmasını önlemek istiyorlar veeee!..

Şimdi bunlarla temastaki CHP'li üyelerde bile uygun eğilimi saptandığı ileri görülüyor!..Konuyu takip eden bilim adamları, bazı CHP'li üyelerin Kişilerin demokratik ortamda haklarının kısıtlanmayacağı şekilde bir çözüm bulunsun şeklindeki Çevir kazı yanmasın!türü konuşmaları endişe yaratıyor..

Formül de şu...

Efendim kapalı mekanların bir bölümü sigara içimine açık olsun...Bu formülü Batı ülkelerinde sigara teröstleri üretti, ancak zehirin tesirinin sürdüğünün tespiti ile bundan da vazgeçildi.. En son İngiltere kesin yasak ı gerçekleştirdi...Bu yüzden uluslar arası sermaye devlerinin sahibi olduğu sigara imparatorlukları, saldırılarını tüketici kobaylar saydığı üçüncü dünya diye tanımladıkları ülkelere yönelttiler..Ne yazık ki Türkiye'ye yapılan da bu..Sigara içimi teşvik ediliyor..
Geçtiğimiz günlerde yabancı isim taşıyan ve Türkiye'yi kilitleyen acenta sermayenin kontrol ettiği, rafine batılı olmakla övünen bir tv kanalı sigara yasağına karşı program yaptı!..

Acımasız sermaye, yoksulun yol arkadaşı diye yutturulan sigara ile ülkemizde dar gelirlinin üç beş kuruşunu nasıl daha çok almanın peşinde iken canına da göz dikmiş durumdadır, bunun böyle bellenmesi yararlıdır. Bara gazinoya, lüks lokantaya gariban gitmez giden düşünsün mantığına gelince, tartışması ayrı konudur..

Türkiye'nin konuya hassas bilim adamları Adalet Komisyonu üyelerine birer mektup yazdılar. Bu mektupta vahim durum açık seçik belli...

Mektup şöyle...

TBMM Adalet Komisyonunda görüşülmekte olan Sigarayla Mücadele Yasasında Değişiklik Yapılması Hakkında kanun teklifinde belirtilen kapalı alanlarda istisnasız sigara yasağı talep etmekteyiz.
( Bizler tedavi ettiğimiz 3 milyon Kronik Obstriktif Akaciğer Hastası, 4 milyon Astım ve 50 bin Akciğer Kanseri hastasının sözcüleriyiz.)

Sigaranın sadece içene değil yanında dumanı soluyanlara da sağlık tehditi oluşturduğu ispat edilmiştir. Çevresel tütün dumanı Grup A kanserojen listesindedir. Sigara kanser ile doğrudan neden sonuç ilişkisi bulunan en önemli zararlıdır.

Çevresel tütün dumanının toplumsal zararlarının önlenmesi için tek geçerli yolun sigaranın toplumsal alanlarda tam yasaklanması olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Restoran, kafe ve barların bir bölümünün sigara içilmez olacağını iddia etmek bilimsel olarak mümkün değildir. Bilimsel araştırmalar bir masada sigara içildiği takdirde sigaranın kanser yapan bütün gazlarının o kapalı alanda bulunacağını göstermektedir. Klüplerin ve barların sigara içilmeyen bölümlerinde toksik duman tehlikeli oranda saptanmıştır.

Hiçbir havalandırma sisteminin yeterli olmadığı kanıtlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü ancak tam sigara yasağının etkili sonuç doğuracağını ortaya koymuştur.

Sigara firmalarının iddia ettiği gibi, sigara yasağı ikram endüstrisine zarar vermez, aksine yardımcı olur. 106 bilimsel çalışma restoran ve eğlence yerlerinde sigaranın yasaklanmasının ekonomik yarar sağladığını ortaya koymuştur. New York ve Kaliforniya'da sigara yasağından sonra işler artmış, New York'da 10 000 yeni iş yaratılmıştır. Aksine, sigara içilmeyen yerlerde harcamalar düşer. Sigorta bedeli, havalandırma servis, çalışma bedeli ve işçi hastalığı azalır.

Toplumsal alanlarda ve işyerlerinde sigaranın tamamen yasak olması, sigara tüketimini hızla azaltan bırakmaya çalışanların çabalarını kolaylaştıran ve toplumun gözünde sigara içmenin normal bir davranış olmaktan çıkmasını sağlayan en etkin yöntemdir. Sigara endüstrisi de bunu iyi bilir. Sigara içilen yerlerin azalması sigara içilmesinin azalmasına neden olur, sonuçta sigara satışları düşer.

Sigara firmalarının benzer kanunların çıktığı her ülkede sigara tamamen yasaklanmaması, havalandırılmanın arttırılması için gayret gösterdikleri, ikram endüstrisini, kar azalması yalanları ile korkuttukları saptanmıştır. Bireyleri, özgürlüklerinin kısıtlandığına inandırmaya çalışmışlardır.


Sigara içilen toplumsal alanlar İnsan Haklarına aykırıdır, ayrımcılıktır. Sigara içilebilen alanlar toplumda kalp, solunum hastalığı, şeker hastalığı olanların ve hamilelerin sağlık hakkını hiçe sayarak ayrımcılık yapar. Sigara içilen bir alanın astımı olan birey için, tekerlekli sandalyede olan bir özürlü için merdivenlerin olması gibi kısıtlayıcı etkisi vardır. Sigara içilmeyen mekanlar sigara içenlere karşı ayrımcılık yapmaz, o alanlara girebilirler ancak o mekanlarda sigara içemezler.

Yüce Meclisin Değerli Adalet Komisyonu üyelerini, bilimin gösterdiği kanıtlar doğrultusunda, Türk halkının sağlığını korumaya davet ederiz.

Bakalım sağduyu mu, teröristler mi?..

Kim kazanacak?..