Vapurlar da Sigara Yasağı Geç Alınmış Bir Karar.

Vapurlar da Sigara Yasağı Geç Alınmış Bir Karar. ABD Vatandaşlarının SAağlığı İçin Sahiller de Sigara İçirtilmiyorHaberx, 09.11.2005,

http://www.haberx.com/w/4311/vapurlar-da-sigara-yasagi-gec.htm
Haberx, 09.11.2005, Dursun BORAN, dboran@haberx.com

Artık toplu taşıma vasıtası olan Vapurlar da artık seyahat ederken kimse ' duman altı ve pasif içici olmayacak' modern bir tatbikat. Bravo

Gelişmiş devletler de  insan sağlığını korumak için açık alanlarda da sigara içilmesine caydırıcı tedbirler getirilir; TBMM tarafından çıkarılan 4207 sayılı sigara yasağıyla ilgili kanun var ama tatbik edildiği yok.

Adliyeler de, karakollar da, hastaneler de, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı dahil diğer bağlı kurmlar da pek çok insan  saygısızca sigara içip çevre kirliliği yaratıp, insan sağlığına zarar veriyor..

Kimse yasağı ihlal edenlere ceza veremiyor. Avukat lar duruşma öncesi ellerinde sigara ile adliye koridorlarında dolaşıyor. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere diğer bakanlık özel kalemlerince danışmanlar ve personel elinde sigarayla kanunu ihlal ediyor..

İstanbul'da tarihi yolcu vapurların da İDO ( İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri Genel Müdürlüğü) aldığı kararla sigara içilmesini yasakladı. Gemilerin açık mekanların da da kimse sigara içemeyecek.

Bu modern uygulama, yerinde yasak  için  İDO'cuları kutluyorum. Türk insanı ve İstanbul'lular, hamile kadınlar, yaşlı ve kalp, astım, allerji  hastası olanlar için ' hayırlı bir karar'.

İDO bu yasak öncesi , hazırladığı  anket formu tüm vapurlarda yolculuk yapan ve örnekleme yöntemiyle seçilen 575 İstanbullu’ya dağıtmış.

Ankete katılanların yüzde 66.38’i sigara içmediğini belirtirken, sigara içenlerin oranı da yüzde 33.62 çıkmış.

Gemi içerisinde açık ve kapalı mekanlarda sigara içilmesini nasıl karşılıyorsunuz? sorusuna yolcuların yüzde 77.54’ü kesinlikle doğru bulmuyorum, yüzde 11.23’ü de Sigara içilebilir olmalı cevabı verirken, Gemi içerisinde açık mekanlarda sigaranın yasaklanmasını ister misiniz? sorusuna ise yolcuların yüzde 72’si evet, yüzde 28’i hayır dedi.

Halk güzel bir karar vermiş. Dumanın da 4 bin mikrop olan ve üzerin de 'sağlığa zararlı' yazan bir madde nasıl içilir ve ikram edilir anlamak çok zor..

30-40 sene sigara içenler seneler sonra yakalandıkları hastalık, kalp krizi sonrası sigarayı bırakıyorlar. Siz hasta olup paralarınızı hastane ve eczanelere dağıtmadan sigara içmeyin. Sigaraya imrenmeyin. Maddi manevi zarara uğramadan içiyorsanız bırakın.

Aylık, senelik sigara paralarıyla kendinize parfümler, kitaplar, laptop, beyaz gömlekler, güzel kravatlar, hoş ayakkabılar alın . Evinize internet bağlatın. Eşinize, sevgilinize, yakınlarınıza elektronik cihazlar alıp hediye edin.

Dahası faydasız ve zararlı alışkanlıkları terk etmenin, ibadet , her iyi hareketin sadaka olduğunu unutmayın. Sigara içenlere, ömrümüzü kısaltıp, kötü örnek olanlara  müsade etmeyin.