Saygısız sigara tiryakileri

Saygısız sigara tiryakileriYeni Asır, 06.09.2011,

http://www.yeniasir.com.tr/Yazarlar/ahmet_yazicioglu/2011/09/06/kulak-verilecek-sozler-bunlar
Yeni Asır, 06.09.2011, Ahmet YAZICIOĞLU, ahmet.yazicioglu@yeniasir.com.tr

Kalabalık yerlerde, otobüs duraklarında, hatta yollarda fosur fosur sigara içenlere illet oluyorum. Öylesine vurdumduymaz, öylesine saygısızlar ki, insanların kendilerine kötü kötü bakmalarından da anlamıyorlar.

Amerika ve Avustralya'da parklarla plajlarda bile sigara içmenin yasaklandığını belirten Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Bizde de bu tür yerlere yasak getirilebilir demiş. Getirilebilir ne demek? Getirilmelidir. Hatta özel araçlarda da içilmesi yasaklanmalıdır. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), sigaradan alınan vergi miktarını en az 10 kat artırmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl 165 bini çocuk olmak üzere 600 bin kişi pasif içicilik yüzünden hayatını kaybetmektedir. Düşünebiliyor musunuz, sigara içmiyorsunuz ama, içen bir kişi yüzünden ölüyorsunuz. Evlerde ya da kamusal alanlarda sigara dumanına maruz kalan çocuk ve gençlerde işitme kaybının iki kat olduğuna dikkat çeken Amerikalı Dr. Stuart Weitsman ise, dünyada 1 milyar sigara tiryakisi bulunduğunu belirtiyor.

Açık havada bile olsa hemen yakınınızda sigara içilmesine asla izin vermemelisiniz.