Hiç yaşamamış fakat çok etkili

Hiç yaşamamış fakat çok etkiliMilliyet, 05.09.2011,

http://ekonomi.milliyet.com.tr/hic-yasamamis-fakat-cok-etkili/ekonomi/ekonomiyazardetay/05.09.2011/1434613/default.htm
Milliyet, 05.09.2011, Yaman TÖRÜNER, ytoruner@milliyet.com.tr
 
Hiç yaşamadığı halde insanları en çok etkileyen karakterlerin başında, Marlboro sigaralarının reklam yıldızı ‘Marlboro Men’ geliyor. ‘Marlboro Man’i, ‘Big Brother’, ‘Noel Baba’, ‘Frankenstein’s Monster’ gibi hayali karakterler takip ediyor. Hayali karakterler sıralamasında, Don Kişot 17’inci, Miki Fare 18’inci, Robinson Crusoe 22’nci, Tarzan 49’uncu, Sam Amca 61’inci sırada.

Marlboro Men
Hiç yaşamamış olsa da, son 200 yılın en çok can almış karakteri ‘Marlboro Man’. Marlboro sigarasının bu reklamı, geçtiğimiz yüzyılda milyonlarca kişiyi ‘Marlboro Ülkesi’ne davet etti ve davete icabet eden binlerce kişinin ölümüne neden oldu. ‘Marlboro Men’ reklamı hâlâ, gelmiş geçmiş insanları en çok etkileyen reklam olarak kabul ediliyor.
İlk ‘Marlboro Man’ reklamı 1955 yılında medyada boy gösterdi ve iki yıl içinde Marlboro sigarasının satışını dörde katladı. 1972 yılına gelindiğinde Marlboro, dünyada en çok satılan sigara idi. 2000 yılında, ABD’de satılan sigaraların yüzde 35’i Marlboro ve Marlboro hâlâ dünyanın en çok satan sigara markası.
Halen, dünya nüfusunun yüzde 20 ila yüzde 30’u sigara içiyor. Son 50 yılda sigara tiryakilerinin ülke nüfuslarına oranı düşmüş olsa da, sigara içen insanların sayısı gittikçe artıyor.

 
Sigara toplumların  başbelası
Sadece ABD’de sigara, yılda 440.000 kişinin ölümüne, 9 milyon kişinin de ciddi hastalıklara yakalanmasına neden oluyor. Sigaranın kansere neden olduğu kanıtlanmış durumda. Ancak,
Sigaraya bağlı kanser vakalarının 10-30 yıl arasında ortaya çıkması, sigara kullananların alışkanlıklarına devam etmesine neden oluyor. Nikotin öyle bir bağımlılık yaratıyor ki, sigarayı bırakmak isteyenlerin sadece kırkta biri tam anlamıyla başarılı olabiliyor.
‘Marlboro Man’ reklamında rol alan aktörlerin (David Millar, Wayne McLAren, David McLean) üçü de öldü. Kadere bakın ki, ölüm nedenleri akciğer kanseri ve kronik bronşit idi.

Big Brother, Uncle Sam, Citizen Kane
‘Büyük Ağabey’, ‘Sam Amca’, ‘Vatandaş Kane’ gibi karakterler de gerçek değildi ama 20. yüzyılda insanları çok etkiledi.
Totaliter rejimlerin simgesi, hâlâ ‘Büyük Ağabey’. Demokrasinin olduğu fakat özgürlüğün olmadığı her ülkede ‘Büyük Ağabey’ var ve bizi izliyor.
‘Sam Amca’, hâlâ dünya siyasetini ve ekonomisini istediği gibi yönetiyor; istediğini istediği ile savaşa sokuyor. ‘Vatandaş Kane’ ise, hâlâ ne olduğunu anlamaya çalışıyor!
Esas galip ise, kapitalizmin yenilmezliğini temsil eden ‘Marlboro Man’.