Bizimkisi bir sigara hikayesi

Bizimkisi bir sigara hikayesiwww.manisahurisik.com, 16.08.2011,

http://www.manisahurisik.com/artikel.php?artikel_id=2070
www.manisahurisik.com, 16.08.2011, Kürşat AKOVA, kursatakova@hotmail.com
 
İnsanlar maalesef sigaraya karşı boynu eğik duruyorlar. Birçok insan sigara içme konusunda kendisine söz geçirememekten yakınıyor. Kimi insanlar sigarayı bırakmak için çaba sarf ediyorlar. Kimileri de sigarayı bırakmayı aklından bile geçirmiyorlar.
 
Sigaranın zararlarını hepimiz biliyoruz artık. Özellikle sigaraya karşı hayatlarını hiçe saymış insanların son halleri, televizyon ekranlarında karşımıza çıkıyor. Hırıltılı sesle konuşuyorlar ve boğazlarından, burunlarından vs. yerlerinden bir hortum giriyor vücutlarına… Ve hepsinin ağzından aynı kelime “keşke” diyorlar. “Keşke içmeseydim şu zıkkımı.”
 
Bir seferinde yaşlı bir teyze çıktı ekrana. O da sigara batağına bulaşmış ve “keşke” lerini sıralıyor her fırsatta. Ayrıca bir şey söylüyor ki içler acısı: “ Balkonda durup, havayı içime doya doya çekebilmek için neler vermezdim.”
 
Teyzem için geç kalınmış olabilir belki fakat sizler, eğer sigara içiyorsanız bırakmayı düşünmeye başlayın. Hali vakti yerinde olmayan onlarca tanıdığım insan var. Hepside paket paket içiyorlar. Eşinin ve çoluk çocuğunuz rızkından kesiyorlar bir paket sigara alabilmek için.
 
Allah'ınızı seviyorsanız içmeyin. Sizin için kutsal olan şey neyse onun yüzü suyu hürmetine içmeyin. İleride hortum boğazınızdan aşağıya sallandığında siz de “keşke” ciler ordusuna katılmayın.
Burada sizlere sigaranın zararlarını anlatacak değilim ancak sigarayı bırakmanın size neler kazandıracağına dair bir hikayem var. Örnek olması için sizlerle paylaşıyorum.
 
Antalya Akdeniz Sanayi Sitesinde Uğur Paslanmaz adında bir dükkan var. Burada çalışanlar kardeş. Hep patron, hem işçiler. Kendi işleri yani. Cengiz, Bülent ve Levent GÜL kardeşler. Bir de emekliliğinde Antalya'ya yerleşen amcam Hamit AKOVA var. Aynı dükkan içerisinde zaman geçiriyorlar. Birlikteler. Kardeşler, sigarayı dükkanın yanında bulunan büfeden alıyorlar ve ay sonunda toplu ödeme yapıyorlar.
 
Bir gün hesap yaparken büfeye aylık sigara parası olarak ortalama 800 tl gibi bir para ödediklerini fark ediyorlar. Çünkü kardeşler çok sigara içiyorlar. Günde 2 veya 3 paket sigara içende oluyor.
 
Hesap yaparken;
Hamit AKOVA, “Şu sigarayı bırakın her birinize her yıl aynı değerde sıfır bir araba alalım.” diyor ve bi hesap yapıyorlar ki matemetiksel olarak mümkün.
 
Kardeşler de “Tamam” deyip soluğu galeri de alıyorlar. Aylık 1000 tl taksitle ve peşinatsız 2011 model ful oğlu ful bir araba alıp dönüyorlar dükkana. 72 ay boyunca ödeyerek arabanın taksitlerini bitirmeyi planlıyorlar.
 
Arabayı alalı 3-5 ay oldu ve kardeşler sigaraya yeniden başlamadılar.
 
İşin bir başka yönü de şu. Sigarayı bırakıp yerine araba alma fikri 8-9 yıl geçtikten sonra alınıyor. Yani bu 8-9 yıllık süre zarfında son model bir arabanın parasını sigaraya vererek duman etmişler.
 
Ne diyelim darısı bırakma niyetinde olanların başına.
 
Bu arada basit bir hesap yapalım. Günde 5 paket sigara içilse ve ortalama 4 tl olsa her paket günlük en az 20 tl sigaraya veriliyor. (4*5=20) 30 günde 20*30= 600 tl sigara parası. Bazı günler 2-3 paket içildiğinde fiyat 750- 800 tl yi buluyor. Vesselam.
 
Hoşça kalın.