Annem de bana Formula 1 alayım sana

Annem de bana Formula 1 alayım sanaMilliyet, 04.08.2011,

http://ekonomi.milliyet.com.tr/annem-de-bana-formula-1-alayim-sana/ekonomi/ekonomiyazardetay/04.08.2011/1422407/default.htm
Milliyet, 04.08.2011, Metin MÜNİR, mmunir@milliyet.com.tr
 
Kendini cin sanan bir hükümetin ne kadar akılsızca işler yapabileceğini anlamak istiyorsanız Formula 1’i inceleyin.
Yıl 2003. Mehmet Ali Şahin spordan sorumlu bakan iken dört-beş paralı, iyi aile çocuğu tarafından kandırılır. Uydurulmuş rakamlara inanır. Türkiye’ye para getirecek masalına aldanır. Başbakanı da kandırır. Ve hükümet Formula 1’in Türkiye’ye gelmesi için çekleri imzalamaya başlar.
Hükümetin garantisi ile projeyi İstanbul Ticaret Odası (ITO) üstlenir. Odayı o zaman “efsane” başkan Mehmet Yıldırım yönetiyordu.
Çok zaman geçmeden pistin açıklanan fiyatın dört beş misline mal olacağı ortaya çıkar. İTO’nun parası tükenir. Devlet başka kurumları devreye sokarak pisti bitirir.
Ama ne seyirci var ne de öngörülen gelir.
Formula 1 kısa bir süre önce aldığı lisans parasını 13,5 milyon dolardan 26 milyon dolara yükseltti. Hükümet, “Bu kadar fazla para ödemem” dedi. Bu yıl için planlanan yarışlar iptal edildi.
İyi aile çocukları gene devreye girdi. Bu defa hedef çiçeği burnunda Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tı. Kılıç geçen gün Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Mümtaz Tahincioğlu Ankara’da bir araya geldi.
Sonucu Tahincioğlu açıkladı: “Bakan Kılıç, Formula 1’in Türkiye’de kalmasını istiyor. 13,5 milyon doların üzeri için 100 bin seyirci garantisi vereceğiz.”
Son üç yıl içerisinde ortalama İstanbul Formula 1 seyirci sayısı 35,000 civarında idi. Kesin rakamlar için şirketi aradım ama geri dönen olmadı. Hükümet geçicisi olmayan Üçüncü Boğaz Köprüsü için müteahhitlere trafik garantisi veriyor, neden seyircisi olmayan Formula 1 için seyirci garantisi vermesin?
Tabii, Tahincioğlu seyirci garantisini kimin vereceğini söylemedi. Kendisi çok zengindir ama otomobil sporları için elini cebine sokacağını sanmıyorum. Çekler gene Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önüne gidecektir.
Biletix’ten aldığım bilgiye göre geçen yarışta satılan biletler altı kategoride ve şu TL fiyatlarında idi: Platinum 600, Gold 450, Silver 270, Bronze 170, Açık Alan (nedense buna Türkçe ad koymuşlar) 70 lira.
Tahincioğlu 100 bin seyirci garantisinin hangi bilet esas alınarak verileceğini de söylemedi. Ortalama fiyat olan 300 küsur liradan hesap edecek olursak 30 milyon lira veya 17,5 milyon dolar yapar. Biraz indirirsek Formula 1’in tatlı patronu Bernie Ecclestone’un istediği zam karşılanmış olur.
Eğer iyi aile çocukları uydurma istatistiklerle kandırma turuna çıktıklarında hükümet projenin fizibilitesini kendi uzmanlarına inceletse idi Türkiye için saf bir kazık olan Formula 1 işine hiç girmezdi. Ama hükümetin ne o zaman böyle bir alışkanlığı var idi ne şimdi.
Onun için boş verin. Burası Türkiye. Görüntü özden önemlidir. Sıkıştırın şu veya bu şekilde Bernie’nin istediği parayı eline. Eğlence devam etsin. Suat Kılıç’ın adı da Mehmet Ali Şahin ve Mehmet Yıldırım ile birlikte “Gold” harflerle TC Formula 1 tarihine yazılsın.