Sigara tekellerinin fendi yasağı yendi

Sigara tekellerinin fendi yasağı yendiGünboyu, 08.05.2011,

Günboyu, 08.05.2011, Ramazan DURMUŞ, rdurmus44@hotmail.com
 
AKP iktidarının yasaklarından Sigara yasağı nı çok tuttum. Bırakanların ödüllendirildiği bir döneme girerken Elveda dediğim bu kötü alışkanlığımdan kurtuluşun herkese nasip olması dileğim. . .
 
Biliyor musunuz, sigara alışkanlığına elveda derken çıkardığım sonuç; tiryakilik falan değil parmaklarımın tehlikeli dost tan uzak kalışı oldu. İçmeyeli yıllar yılları kovaladı ve çok şükür ki, parmak aralarının keşliğini de aralarına yerleştirdiğim tespihimin sabır daneleri son verdi.
 
Bu yazımda AKP ' nin sigara yasağı ile öğündüğünden söz edip, bu yasağın delinmesine bilmeyerek mi izin verilip verilmediğini sorgulamak istedim.
 
Yasağın ortaya çıkardığı kesin sonuç şu ki, sigara kullanımı erişkinlerde düşerken gençlerde artıyor! Bunun nedeni de Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi saptamalarına göre , çokuluslu sigara firmaları.
 
Uzmanlar , sigara endüstrisi nin üniversiteleri mekân tutmasına dikkat çekiyor ki ben de tüm yetkililerin dikkatini çekmek istiyorum. Yine uzmanlara göre sigaraya bağımlılığı ve cazibeyi arttıran girdiler katılıyor. Ve ne yazık ki sigaraların satış noktalarında reklam gibi Sigara tekellerinin fendi yasağı ' yendi! teşhir edilmesine tedbir alamadık.
 
Araştırmalar, ülkemizde 15 yaş altında 6,4 milyon gencin yetişkin olduklarında sigara bağımlısı olacaklarını, 2,57 milyon gencin ise tütün ile bağlantılı hastalıklar sebebiyle zamanından önce öleceğini gösteriyor. Bu istatistik rakamları çok korkunç! Sigarayı yasakladığını zannedenlerin dikkatine sunulur!
 
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesinin Başkan Prof. Dr. Elif Dağlı başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, sigara endüstrisi tarafından gençleri hedef alan girişimler örneklerle açıklanıyor ve bu eylemlere yönelik kontrol yöntemleri öneriliyor. Toplantıda özellikle, son dönemde sigara yasasındaki başarısıyla dünya çapında örnek ülke olarak gösterilemeye başlanan Türkiye ' nin buna rağmen gençlerde sigara içiminin artmasını durduramadığına dikkat çekiliyor. Bu artışın tütün endüstrisinin yasalardaki veya uygulama alanlarındaki açıklara yönelik geliştirdiği farklı stratejilerin sonucu olduğunu anlatan yetkililer, tütün endüstrisinin gençler üzerindeki girişimlerini şu maddelerle özetliyor:
 
Sigara endüstrisinin fakülte kampuslarında kariyer günleri başta olmak üzere katıldıkları etkinlikler,
 
Sigaraların cazibesini ve bağımlılığını arttırmak için eklenen katkı maddeleri
 
Sigara satış noktalarında devam edilen olan gizli reklamlar
 
Sigara fiyatlarının düşüklüğü, hala gençler için ulaşılabilir olmaları.
 
Yasaktaki başarıdan söz ederken Türkiye ' de sigara içme yaşının giderek düştüğü gerçeği karşısında o kadar irkildim. Araştırma sonuçlarına göre; 1524 yaş grubunda her gün sigara kullanımı yüzde 21,7 iken bu oran erkeklerde yüzde 35’lere ulaşıyor ki rakamlar korkunç yüksek.
 
Ne yazık ki bir yandan yasakçılık oynarken diğer yandan öğrencilere sigara firmalarının promosyon tişörtleri giydiriliyor, çantaları taşıttırılıyor. Ve daha korkuncu, 18 yaşın altındaki çocukların yarısından çoğu yani yüzde 52,8’i hâlâ bakkaldan rahatlıkla sigara alabiliyor.
 
Yine araştırmalara baktığımızda öğrencilerin yüzde 29,2'sinin gazete ve dergilerde sigara reklamları gördükleri gerçeğini göz ardı etmemek gerek. Gençlerimizin yüzde 11,6'sı da, üzerinde sigara firmalarının logosunun bulunduğu tişört, kalem veya çantaya sahip!
 
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi burada üniversitelere düşen büyük göreve dikkat çekiyor. Bunun yolu da sigara endüstrisinin öncelikle üniversitelere alınmamaları çağrısında bulunuyor.
 
Başkan sayın Prof. Dr. Elif Dağlı da; bu acı gerçeği açıklarken Maalesef yaptığımız çalışmalar sigara endüstrisinin her üniversiteye girdiklerini ve yöneticilerin bu kanunlara kayıtsız kaldığını göstermektedir. Ülkemizin ve uluslararası yasaların hiçe sayılarak gençlerin endüstriye teslim edilmesi çok üzücüdür
 
Uluslararası sigara tekellerinin oyununa geldiği ortada olan tüm üniversitelerimizin çok saygıdeğer yöneticilerine ve Sağlık bakanlığı yetkililerine duyurulur!