No smoking birader nosmoking

No smoking birader nosmokingPosta Ege, 02.05.2011,

Posta Ege, 02.05.2011, Muhittin AKBEL, muhittin.akbel@dogangazetecilik.com
 
No smoking birader nosmoking !
 
Patagonya’da bile kırmızı ışıkta durulur. Türkiyem insanı, kırmızıda geçmeyi marifet sayar. Sanki böyle bir uyarıya gerek varmış gibi , Yere tükürmeyiniz levhaları asılır benim ülkemde.
 
Bizim iki ayaklı lamalar, yere tükürmediklerinde kendilerini eksik hissederler.
 
Köprünün başına, Köprüden geçiniz tabelası çakılır. Fakat yurdumun güzel insanı, vızır vızır geçen arabaların arasından karşıdan karşıya geçmeyi tercih eder. Aklınca yolu kısaltır. Oysa yolu değil, ömrünü kısaltır.
 
Bu örnekleri saymakla bitiremeyiz. Kurallardan, kalın çizgilerden hoşlanmıyoruz vesselam. Uyulmadığı için beni çıldırtan bir kural daha var ki, yazarken bile sinirleniyorum.
 
Sigara yasağı. . .
Devlet, kanun çıkardı, kapalı mekânlarda sigarayı yasakladı.
 
Yarım asırlık ömründe tek sigara dahi içmemiş biri olarak, sigara tiryakilerini anlamam mümkün değil tabu ki. Fakat, bahçesinde de olsa hastanede sigara içilmesini kabul edemem. . . .
 
Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi’nde acil servisin yanındaki Gündüz Hastanesi ' nde kızım ameliyatta, ben de kapı önünde beklemedeyim.
 
Duvarlar , Sigara içmek yasaktır uyarı yazılarıyla dolu. Siz deyin 10, ben diyeyim 20 tane. . .
 
Dumansız havası oluşturmuş, sigarayla en büyük mücadeleyi vermiş bir hastaneden söz ediyorum.
 
Acil servisin önünde benden başka herkes sigarasını tüttürüyor.
 
Türkçe bilmiyorlar herhalde. . .
 
“No smoking” yazılı levhalar asılsa, acaba daha mı iyi olurdu? İngilizce bilmiyorsa , Smokinsiz girilmez diye yorumlayabilirler.
 
Tüylerimi diken diken eden bir olaya tanık oldum. Kadın, operasyon geçirmiş. Ameliyathanenin buz gibi ortamından üşümüş ki tir tir titriyor. Çocuklar, üzerlerinden montlarını çıkarıp annelerinin sırtını örttüler.
 
“Geçmiş olsun”  diyecektim ki , kadın çantasından sigarasını çıkarıp yakmaz mı ! ?
 
Bitmedi. Ambulanslar geliyor, acil servisin kapışma, birbiri ardına. . . Hastaları indiriyorlar.
 
Zavallı hastaları, hasta yakınlarının, hatta hastaların sigara dumanları altında karşılıyor görevliler. . . Yetkililere çıkıştım , Niye müdahale etmiyorsunuz ? diye. . .
 
Onlar, benden daha dertliymiş meğer:
 
Yasayı hatırlatıyoruz, uyarıyoruz ama yine de hastane önünde sigara içiyorlar, içeride içenler bile çıkıyor. Görevimizi yapmaya çalışırken, öfkeyle, o kötü ruh haliyle bize saldırıyorlar icabında. Ceza yazmaya kalkışsak, bizde makbuz yok. Hastane yönetimine söyledik, onlar da bir şey yapamadı. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yardım istedik, çıt çıkmadı. Kusura bakmayın, yapabileceğimiz bir şey yok. 
 
Kahvehane dışında her yerde sigara içiliyor.
 
Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü. . . Sigara yasağı delindi, haberiniz var mı?
 
Sadece Dokuz Eylülü değil, diğer hastanelere de gidin de, yasağın delindiğini kendi gözlerinizle görün.